Tool Trade Event – Eco-Entrepreneurship & Circular Economy: On the Path to Sustainable Change

Milica Dedić, izvršna direktorica, Tea Babić, generalna sekretarka, i Teodora Brajević, predstavljale su našu organizaciju na Tool Trade event-u, koji se održao u Nišu, Srbija u periodu od 12. do 17. novembra u organizaciji Youth workers alliance Vranje. Ovaj događaj je druga aktivnost Erasmus+ projekta “Eco-Entrepreneurship & Circular Economy: On the Path to Sustainable Change”, kofinansiranog od strane Evropske komisije, a koji sprovodi Next Generation iz Sjeverne Makedonije sa partnerskim organizacijama CET Prizren sa Kosova*, Okret/Spin iz Bosne i Hercegovine, Dorea Educational Institute sa Kipra, Youth Workers Alliance Vranje iz Srbije i našom organizacijom iz Crne Gore.

Učesnici u toku sesije World Caffe
Projekat „ Eco-Entrepreneurship & Circular Economy: On the Path to Sustainable Change“ (u trajanju od 24 mjeseca, s početkom od 1. januara 2022. godine) je u skladu sa prioritetima programa Erasmus+ i fokusiran je na potrebe za povećanjem kapaciteta 6 omladinskih organizacija iz Programskih država (Sjeverna Makedonija, Srbija i Kipar) i Partnerskih država Zapadnog Balkana (Bosna i Hercegovina, Kosovo* i Crna Gora) za rad sa konceptima eko-preduzetništva i cirkularne ekonomije, za stvaranje mogućnosti razvoja kompetencija mladih ljudih u ovim oblastima i prenošenja principa cirkularne ekonomije u svoje prakse u predstojećim “zelenim” misijama tako da pomenute omladinske organizacije budu spremne da se suoče sa ekološkim i održivim izazovima 21. vijeka. U toku prvog radnog dana događaja, 18 učesnika iz 6 država, imali su priliku da se kroz razne aktivnosti međusobno bolje upoznaju, upoznaju sa benefitima koje pruža Erasmus+ program, YouthPass i neformalno obrazovanje, kao i da rade na uspostavljanju timskog duha. Drugog radnog dana, učesnici su imali priliku da prezentuju rad svojih organizacija, nakon čega su kreirali i predstavili alatke, odnosno oblike sesija vezano za temu eko-preduzetništva, održivosti i cirkularne ekonomije. Alatke na čijem kreiranju je radila naša organizacija, i koja ih je na ovom događaju prezentovala, možete pronaći ovdje.

Naša organizacija je predstavila i ideju socijalnog preduzetništva

Komunumo na čijoj realizaciji radi dio tima organizacije. Učesnici su imali priliku da upoznaju grad Niš i njegove znamenitosti u toku trećeg radnog dana događaja. Poslednji radni dan je bio veoma produktivan – shodno zajedničkim opštim interesovanjima učesnici su podijeljeni u grupe u okviru kojih su kreirali buduće projekte vezano za digitalizaciju u preduzetništvu, recikliranju i mentalnom zdravlju kroz umjetnost. Evaluacijom završen je ovaj događaj, nakon čega, pod snažnim utiscima, učesnici su sledećeg dana bezbjedno stigli svojim domovima.

Shodno činjenici da je ovaj projekat kofinansiran a ne potpuno finansiran od strane Evropske komisije i da je naša organizacija skoro osnovana, ovim putem se zahvaljujemo

Eko fondu, Rudniku uglja Pljevlja, Morskom dobru, Komunalnom Budva i Opštini Nikšić na prepoznavanju značaja realizacije ovog projekta i donacijama.